Przedszkole oknem na świat

Przedszkole oknem na świat

„Zabawa jest najlepszą szkołą życia dla dziecka.”

Antoni Kępiński

Wybór najlepszego przedszkola dla naszego dziecka to z pewnością jeden z największych rodzicielskich dylematów. Rodzic mając świadomość że bawić można się praktycznie zawsze i wszędzie (w domu, na placach zabaw czy w popularnych "fabrykach" rozrywki) powinien jednak mieć świadomość że najefektywniejsza jest zabawa w gronie rówieśników ale pod czujnym "okiem" doświadocznego nauczyciela - pedagoga. Taką właśnie możliwość daje dzieciom nasze Przedszkole.

Najważniejszym rodzajem aktywności dzieci w wieku przedszkolnym jest zabawa. To czynność podejmowana przez nasze pociechy odruchowo i dla przyjemności. W czsie zabawy i poprzez nią nasi podopieczni chętnie się uczą, ćwiczą nabyte umiejętności nie mając świadomości zachodzącego procesu uczenia się. Należy zrozumieć, że "dziecko nie bawi się dlatego że jest dzieckiem, ale dlatego żeby stać się dorosłym." (L.S. Wygotski)

Zabawa w życiu dziecka ma ogromny wpływ na jego funkcjonowanie oraz na rozwój procesów poznawczych (postrzeganie, pamięć, uwaga, myślenie, wyobraźnia). Dzięki zabawie w sposób naturalny i przyjemny dziecko może nabyć niezbędnych kompetencji do lepszego funkcjonowanie w dalszym życiu. Zabawa pozwala nie tylko radośnie spędzać czas, ale realizować plany i zaprezentować swoją osobę; poznać i zrozumieć świat.

Nasz Przedszkolak powinien bawić się i cieszyć dzieciństwem, a my dorośli pozwólmy dziecku być dzieckiem,...na dorosłość przyjdzie jeszcze czas :)

Co daje dziecku zabawa?

  • Ułatwia dziecku poznawanie swoich możliwości i zdolności bez "pełnej" odpowiedzialności,

  • Uczy odróżniać rzeczywostość od fikcji,

  • Wpływa na rozwój fizyczny

  • Pozwala poznać i zrozumieć świat, nabyć różnorodnych doświadczeń,

  • Pozwala uwolnić - wyzwolić energię (niestety często tłumioną przez środowisko)